ئافره ت

ئافره ت

قدمت لباس کردی به قدمت خود مردمان کرد برمی گردد و اگر بخواهیم به تصویری مستند از قدیمی ترین لباس کردی استناد کنیم، گویاترین تصاویر، نقش برجسته های دوره هخامنشی است، دراین نقش برجسته ها تصاویری از سربازان ماد وجود دارد.یکی از نشانه های هر ملتی که نماد ملی و فرهنگی آن ملت و میراث گذشتگان محسوب می شود، لباس است. لباس از بارزترین نمادهای فرهنگی، مهم ترین و مشخص ترین مظاهر قومی و همچنین از سریع الانتقال ترین نشانه های فرهنگی است.لباس کردی یکی از زیباترین، متنوع ترین و پوشیده ترین پوشش هایی است که به نوشته سیاحان در سفرنامه هایشان، در سطح فرهنگ مردم دنیا کم نظیر است، به طوری که این لباس در چندین جشنواره مختلف بیت المللی مقام اول را به لحاض پوشش، زیبایی و تنوع به خود اختصاص داده است.


1- لباس کردی زنان

لباس های زنانه بیشتر از جنس حریر، تور، مخمل و ساتن بوده که با پولک دوزی، سرمه دوزی، منجوق دوزی و .... آراسته می شوند.جافی، شلواری همانند شلوار مردان است. این شلوار را زنان کرد، به ویژه زنان روستایی، هنگام کار می پوشند. در سایر مواقع، شلواری به اسم پاپوش که گشاد ودر پایین پا چین دار است که کش از آن رد میکنن تا به ساق پا بچسپد، به عنوان شلوار لباس کوردی پوشیده می شود که معمولا از جنس ساتن است، پیش تر از جنس پارچه های زری بوده  البته برای زنان مسن تر جنس پارچه بیشتر از نخ میباشد.با توجه به سن زنان ، جنس پارچه های مورد استفاده تغییر میکند.

کلنجه: نیم تنه ای است دارای آستین بلند که حتما در دوخت آن باید آستری بکار رود چ جنس پارچه آن نازک و چ ضخیم باشد که روی پیراهن بلند می پوشند و در اورامان آن را « سوخمه » می نامند و از پارچه زری یا مخمل دوخته می شود.که بیشتر مورد استفاده زنان مسن تر هستش تا افراد جوان تر، البته هیچ محدودیتی برای پوشیدن سوخمه برای افراد جوانتر وجود ندارد.

جلیسقه: نیز نیم تنه ای است مشابه سوخمه، با این تفاوت که بدون آستین است و بیشتر افراد جوانتر از پوشیدن آن استقبال میکنن تا افراد مسن البته همانطور که قبلا گفتیم در انتخاب رنگ و تنوع لباس کردی برای زنان کرد محدودیتی وجود ندارد، اما در حالت معمول تفکیک های گفته شده صورت میگیرد.

در افراد مسن تر سوخمه را همراه نوعی لباس دیگه به اسم بروانتک میپوشند. بروانتک را از پارچه معمولی یا مخمل که داخل انرا لایه ای پشم گوسفند قرار میدهند برای حفظ افراد مسن از سرما .

که وا: که عین مانتو جلوباز وبلند میباشد، در قسمت کناری دوتا چاک چپ و راست میخورد یه فقط یک چاک در قسمت پشت میخورد. گاهی بدون آستین گاهی آستین دار و گاهی نیم آستینی روی این مدل لباس کار میشود.

کراس: پیراهن زنانه کرد دارای دوختی ساده با بدنی بلند و دامنی گشاد که چین خورده و در قسمت کمر به بالاتنه چسپیده ، بلند تا پایین پا کشیده میشود. معمولا از پارچه های نفیس  و زیبا درست میشود. در قسمت کمر با پارچه پشم اصل 4 متر در عرض 90 سانت تزئین میشود.البته در زبان کردی شال کمرو را پشتون میگویند که علاوه بر جنبه زیبایی بیشتر برای گرم نگداشتن شخص استفاده میشود پس این 4 متر میتواند متغییر باشد کمتر یا بیشتر ولی حد معمول آن 4 متر است. و همچنین در قسمت بالا تنه از پارچه نازکتر و کار شده به عنوان شال سینه استفاده میکنن تا برجسته گی سینه کمتر خود نمایی کند از طرفی حالتی  تجملاتی  به لباس میبخشد. که بصورت پروانه مانند روی لباس خود نمایی میکند در اصطلاح کردی دورشان پاشه بلند میگویند. که امروزه مشتقات آن هم مورد توجه قرار گرفته است.

بر روی هر نوع لباس کردی میشود از کلاه یا تاس کلاه با تزئینات مختلف استفاده کرد.که بستگی به سلیقه طرف دارد.


2- لباس کردی مردان

لباس آقایان هم به نوبه خود دارای تنوع فوق العاده زیادی هستش ،در در اصل چند ویزگی کاملا مشترک را دارند

که وا پاتول: که بجای کت شلوار معمولی می پوشند.

پشتون: از پارچه های گل دار به طول 6 متر درست میشوند بدین ترتیب که پارچه را از سمت عرضش تا کرده می دوزند و بعد آن را بصورت مختلف ساده و گره چین به به کمر میبندند. آنهایی که صاحب اسلحه ی کمریند آن را روی پشتون می بندند و خنجر را بین پشتون و که وا فرو می کنند.

پچ: پارچه ای است سه متری اغلب گل دار که تارهایی از آن جدا می کنند و به شکل جالبی طوری که تارهای آن در طرفین صورت آویزان گردد به دور سر میپیچند. پچ را که در نواحی سقز مرز میگویند روی کلاه مخصوص به نام عراقچین می بندند.

کلاش: پاپوشی است به رنگ سفید که با ظرافت از بد بو شدن پا جلوگیری میکند و پا را خنک نگه میدارد.


همانطور که اطلاع داریم لباس و فرهنگ کردی داری قدمت طولانی ، و از نسل مادربزرگ ها و مادران و گذشتگان همه ی ملت کرد میباشد، لباسی که با توجه به قدمت طولانی به روشنی میبینیم که لباسی کامل از هرنظر میباشد چه تنوع چه دخالت رنگ ، چه پوشیدگی و نکته های دیگر ، در واقع به جرات میتوانیم اظهار کنیم که لباس زنان کرد  شایسته پوشش یک ملکه میباشد. پس عاجزانه سایت افره ت مارکت از تمام مخاطب های خود درخواست دارد این لباس اصیل را درگیر تغییرات نفرماییند سپاسگزاریم.

نظرات بازدیدکنندگان